Szemkörüli bőrproblémák

2018.12.05

A szem azonnal árulkodik korunkról, hangulatunkról. Nem hiába szokás mondani, hogy "a szem a lélek tükre". A fiatalos, friss, üde szemkörnyéki bőr fenntartásához elengedhetetlen ennek a területnek a körültekintő ápolása. A szemápolás nem korhoz kötött, minél hamarabb kezdjük el, annál nagyobb eséllyel tudjuk elkerülni a későbbiekben kialakuló problémákat. Sosincs késő azonban elkezdeni a helyes szemápolást. A különböző kezelések, eljárások és az otthoni ápolás egymást kiegészítve hamar, látványos hatást tud elérni.

Kép forrás: https://www.katakozmetika.hu/arckezelesek/nutri-peptide-szem-kezeles/

A szemkörüli bőr fizikai jellemzői

A szemkörnyéki bőr eltér az arc más részeitől. Arcunkon ezen a részen a legvékonyabb a bőr, mely alatt laza kötőszövet található, ami érhálózatban gazdag. Ezt a területet nem támasztja alá vaskos zsírréteg. Mindemellett ezen a részen kevesebb faggyúmirigy helyezkedik el, így itt az alacsonyabb faggyúkiválasztás miatt a bőr könnyebben veszíti el nedvességtartalmát, és alakulnak ki szemkörnyéki ráncok, szarkalábak. A fenti okok alátámasztják azt a tényt, hogy az öregedés első jelei legelőször általában a szemünkön mutatkoznak meg. A szemkörüli bőr érzékenyebb az időjárásra (pl.: hideg levegő...stb.), az UV-sugarakra, sminkmaradványokra, környezetszennyezésre. Ezek a külső tényezők folyamatosan károsítják a bőr egészségét. A finom ráncok akár már a 20-as évek környékén megjelenhetnek (ezt magam is tanúsíthatom).

Érdekes tények:

  • szemünk egy nap átlagosan 14 ezerszer pislog
  • a szem körüli bőr mindössze 0,5 mm vastag
  • a 30 éven felüli nők 40%-nál megfigyelhető a szem körüli ráncok kialakulása
  • ez a bőrrész kevesebb faggyúmirigyet, és kevesebb kötőszöveti és elasztikus rostot tartalmaz

Kozmetikai problémák a szem körül

Sötét karikák: a bőr színét a melanin pigmentek és a kapillárisok is befolyásolják. Ezek genetikailag meghatározottak, így vannak nők, akik már nagyon fiatalon észlelhetnek a szem körül sötét karikákat. A vékony hámon áttűnnek a vénás kapillárisok, melyekben pang a szén-dioxid dús vér. Kiválhatja allergia, elégtelen nyirokkeringés, napfénynek való kitettség, helytelen életmód, stressz, betegség, táplálkozási hiba, dohányzás.

Duzzanat, ödéma: a fáradtság, vagy esetenként a túl ok alvás is okozhat ideiglenesen duzzanatot a szemkörnyéken. Az elhúzódó, huzamosabb ideig tartó duzzanatot okozhatja allergia, nyirok- vagy vízelvezetési probléma (veseproblémák).

Súlyos szárazság: ezen a területen felgyorsítják a bőr kiszáradását a napsugarak, a kevés alvás, a magas stressz szint, a gyakori alkoholfogyasztás, a dohányzás, rossz, egészségtelen étrend.

Táskás szemek: az alsó szemhéj alatt kialakult állandósult duzzanatról van szó. A szemhéj bőre megereszkedik, a kötőszövet elveszti rugalmasságát, a nyirokkeringés csökken. Ezek a tényezők, valamint a genetikai hajlam és az arc alkati felépítése mind-mind hozzájárulnak a táskák szemek kialakulásához.

A rendszeres szemkezelés akár önmagában, akár egyéb arckezelésbe beépítve kiváló megoldás lehet a fenti szemkörnyéki bőrproblémák csökkentésére, megszüntetésére. Ebben az esetben is az a tapasztalatom, véleményem, hogy érdemes hangsúlyt fektetni a megelőzésre. Azaz fontos, hogy mielőbb, akár már a 20-as éveinkben elkezdjük ennek a különösen érzékeny területnek a mindennapos otthoni ápolását. A szemkezelés mellett nagyon fontos, hogy a kozmetikai kezelés kiegészüljön a megfelelő otthoni ápolással.

Forrás:

Báthory Kati-Juhász Klári: Kozmetikai diagnosztika, A/3 Nyomdaipari és Kiadói Szolgáltató Kft., 2014

GIGI News 2017/3.szám

© 2022 P.K.L. Ponyikainé Káplár Lilla Sminkes, Kozmetikus
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el