Kalauz a kozmetikai készítmények világába I.
Nappali arckrém, éjszakai arckrém, szérumok, ampullák... Ha elvesztél a különböző kozmetikai fogalmak között, akkor most helyre tesszük a dolgokat. Mit mikor használunk? Melyik fajta arckrém mire szolgál?...stb. Ezekre a kérdésekre keresem a választ.

Mire is jó a nappali és az éjszakai arckrém?
A krémnek az a szerepe, hogy hosszabb ideig megtartsa a nedvességet a bőrben, valamint védő anyagokat is tartalmaz. A nedvesség megtartásával bőrünk puhább marad. Arckrém használatával sokkal kisebb az esélye, hogy a bőr kiszáradjon. Mindkét arckrémnek más a szerepe.
A nappali arckrémek nem csak a kiszáradás ellen védenek, hanem olyan hatóanyagokat is tartalmaznak, amik felveszik a harcot a napközben bőrünket érő környezeti hatások (pl.: UV sugarak, szennyeződések...stb.) ellen. A nappali arckrém könnyebb állagú, kevesebb tápláló, zsíros hatóanyagot tartalmaz. Összességében a nappali arckrém mélyen hidratál és védi a bőrt egész nap a külső környezeti hatásoktól, ha UV szűrővel ellátott, akkor védelmet biztosít a napsugárzás bőr-öregítő hatása ellen is.
Az éjszakai arckrémek szintén megakadályozzák a bőr kiszáradását, azonban regeneráló hatásúak is. Intenzíven hidratálnak, táplálnak. Állaga sűrűbb, sokkal több tápláló hatóanyagot tartalmaz, mint egy nappali arckrém. Ennek az az oka, hogy a bőr megújulása az éjszakai órákban a legaktívabb, a tápláló hatóanyagok ilyenkor szívódnak fel a legkönnyebben a bőrben. Víz- és zsírhiányos bőrnél különösen fontos, hogy éjszaka megkapja a bőr a szükséges tápanyagokat, így az éjjel folyamán tud regenerálódni, megújulni.
Mi a szérum?
A szérumok olyan készítmények, amelyek koncentráltan tartalmazzák a speciális hatóanyagokat. Könnyű a textúrájuk, így könnyen és mélyen felszívódnak a bőrben. Aktív tápanyagokkal látja el a bőrt, növeli a nappali és az éjszakai arckrémek hatását, de nem helyettesíti azokat.
Mi az ampulla?
Az ampulla hasonló a szérumhoz, legalábbis funkcióját tekintve. Szintén koncentráltan tartalmaz speciális hatóanyagokat. Jellemzően ultrahanggal, vagy tű nélküli mezoterápiás készülékkel szokták bejuttatni a bőr mélyebb rétegeibe, hogy ott hatását fokozatosan fejtse ki, és hatása tovább tartson. Állagát tekintve folyékonyabb a szérumnál. Önmagában is használható tulajdonképpen, de ebben az esetben nem érünk el vele tartósabb hatást, mintha ultrahanggal juttatjuk be. Az ampullákat általában kozmetikai kezelések során használjuk, ritka kivétellel, de készülnek ampullák otthoni ápolás céljából is. Fokozhatjuk vele az arckrémek hatását, de semmiféleképpen nem helyettesíti azok használatát.
Következő alkalommal a peelingek (bőrradír) fajtáiról, valamint a pakolásokról, maszkokról fogok bejegyzést készíteni.