Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy pattanás...

2018.09.19

Serdülőkorban testünk hormonális változásokon megy keresztül. Ennek következtében megjelenik az erősebb és sötétebb szőrzet, valamint a pattanások (=akné) az arcon. A szerencsésebbek megússzák egy-két piros pöttyel, de aki öröklötten hozza magával a hajlamot, az sajnos nem menekül a sok aknétól. Bejegyzésemben összeszedtem nektek minden információt, amit az aknéról tudni kell, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba a témával kapcsolatban, és felhívjam a figyelmeteket a pubertáskori bőrápolás fontosságára. 

Történetem

Az igazság az, hogy 17 évvel ezelőtt én is hasonló problémával küszködtem. A csúnya, ragyás bőröm megkeserítette az életemet. Utáltam az arcbőrömet, és minden reggelt az arcom alapozásával, és korrektorozásával töltöttem. Ezek nélkül nem léptem utcára. Akkor azt gondoltam, hogy ennek a rémálomnak sosem lesz vége. Azt tudni kell, hogy sajnos önfejű tiniként én is beleestem abba a hibába, hogy kaparásztam a pattanásaimat, nyomkodtam őket, hiába beszéltek le erről. Ezek természetesen rontottak a helyzeten, és például a mellkasomat és a hátamat is így fertőztem el (utólag jöttem rá). Bőrgyógyászhoz jártam, ahol rengeteg gyógyszertári kenőcsöt adtak. Kipróbáltam drogériás készítményeket is. Ideig-óráig volt hatásuk, de sajnos ez sosem volt hosszú távú. Végül felírt a bőrgyógyász egy elég erős gyógyszert. Ez igazából hatásos volt, és szépen eltűntek a pattanások. Végleges változást azonban a terhesség hozott az életembe. A testemben végbemenő radikális hormonális változás hatására az aknék mennyisége lecsökkent. Ma már csak néhol üti fel a fejét az arcomon pattanás, ha éppen olyat eszem, vagy ha túl sokat sminkelem magam. Van akinél ez a folyamat spontán végbemegy, és ahogy véget ér a serdülőkor a pattanásokból is kevesebb lesz az arcán. Sajnos mindenkinél változó, hogy mikor, és miért tűnnek el ezek a rondaságok az arcról. Azért osztottam meg veletek a történetemet röviden, hogy ha most reménytelennek is látjátok a helyzetet, akkor jusson eszetekbe, hogy ennek a korszaknak is vége lesz egyszer.

Hogyan alakul ki az akné?

Az akné a faggyúmirigyek körül kialakuló gennyes gyulladás, ami a test faggyúmirigyekben gazdag területein (szeborreás testtájakon, pl.: arcon, nyakon, vállon, mellkason, vagy háton) jelentkezik. Az akné kialakulását a megváltozott androgénszint hatására fokozódó faggyútermelés előzi meg. A nagyobb mennyiségű faggyú a bőrfelszínre kerülve különböző folyamatok hatására (pl.: lipáz enzim, oxigénhiány...stb.) bomlik. A megbomlott faggyú gazdag szabadzsírsavakban, melyek túlzott mennyisége komedóképző (mitesszer képző) hatással van. A túlzott faggyúmirigy működés szaruképzési zavarhoz vezet. A szőrtüsző kivezetőcsöve a fokozott elszarusodás miatt elzáródik, amelynek következtében a bőrön normális esetben is előforduló Propionibacterium-acnes (észtereket bontó enzim) osztódni kezd (oxigén hiány miatt) és fertőzi a szőrtüszőt és a bennrekedt faggyút. Nem gyulladásos és gyulladásos folyamatok alakulnak ki. A nem gyulladásos folyamatok során komedóképződés zajlik le, ilyenkor a szőrtüszőket nem fertőzött faggyúdugaszok zárják el. A gyulladásos folyamatok esetén pedig göbcsék, göbök, gennyhólyagok jelennek meg. A faggyúdugasz, a hiperkeratinizáció, és a nem normál mértékű faggyútermelés miatt, egy idő után nem tud kiürülni a bőr felszínére a faggyú, megreked a szőrtüszőben, ahol a Propionibacterium-acne aktivizálódik. A faggyúmirigy fala egy idő után nem bírja a faggyú által okozott nyomást, ezért megreped a fala és a faggyú az irharétegbe kerül. Ez vegyi ingerként hat az irha sejtjeire, aminek következtében kialakul a gyulladás.

Az aknék kialakulásában az alábbi tényezők játszanak szerepet:

Külső tényezők:

  • füstös, levegőtlen helyiségben való tartózkodás
  • fűszeres, sós ételek fogyasztása
  • gyógyszerek, vegyszerek
  • munkahelyi ártalmak

Belső tényezők.

  • neuro-endokrin rendszer zavarai
  • stressz
  • hím jellegű hormonok túltermelődése
  • vegetatív idegrendszeri zavar
  • székrekedés, gyomor- és bélrendellenességek
  • fogszuvasodás
  • keringési zavarok
  • B-vitamin hiánya
  • mandula- vagy petefészek gyulladás
  • domináns öröklődés

A tisztító kezelés célja

A kozmetikus által kezelhetők aknék egyik kezelési módszere az arctisztító kezelés. Az aknék kezelési célja, hogy megakadályozzuk, illetve mérsékeljük újabb, esetleg súlyosabb aknék keletkezését. Ezért a legfontosabb lépések a kíméletes letisztítás, az elhalt szarusejtek eltávolítása peelinggel (arcradír), a bőr gondos felpuhítása, az aknék, komedók eltávolítása, ezt követően az alapos fertőtlenítés, az összehúzás, faggyútermelés normalizálása, végül a fényvédelemmel ellátott hidratáló krém.

Az aknés bőrük házi ápolása

A szabad levegőn való mozgás, a kevésbé fűszerezett ételek, füstös ételek mellőzése, csokoládé kiiktatása az étrendből, a rostokban, ásványi sókban, vitaminokban gazdag étrend jelentős javulást okozhat az aknés bőrök állapotában. A mindennapi arcápolásnak nagy jelentősége van. Otthoni ápolásra kérjetek nyugodtan tanácsot, szívesen állok rendelkezésetekre! :) Nagyon fontosnak tartom felhívni a figyelmeteket arra, hogy tisztítás után ne menjetek napra, vagy szoláriumba, hogy a kitisztított pattanások ne pigmentálódjanak be (ne alakuljanak ki foltok a bőrön), valamint azt is fontos megemlítenem, hogy otthon ne kísérletezzetek az aknék eltávolításával! Ez csak újabb problémák kialakulásához vezethet, illetve hegek képződése is lehetséges. Az otthoni ápolás természetesen nem helyettesíti a kozmetikus által szakszerűen elvégzett arctisztító kezelést!

© 2022 P.K.L. Ponyikainé Káplár Lilla Sminkes, Kozmetikus
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el